Com s’ingressa

icon

Així ens financem

icon

Bonificacions fiscals

icon

Així es reparteix el pressupost

Econòmica:

La distribució oficial dels ingressos, en funció de la naturalesa i font d’aquests, en termes més administratius. Amb quatre nivells de profunditat.

Per àmbit:

Distribució dels ingressos no oficial, d’elaboració pròpia, per agrupar les partides d’una forma comprensible. Amb un sol nivell de profunditat.

Tanca
?
  • Econòmica
  • Per àmbit
icon

Preguntes ràpides

  • Quant s’ingressa amb la taxa de residus?
  • Quant s’ingressa amb la taxa de residus?

  • Quant s’ingressa amb la taxa de terrasses?

  • Quant s’ingressa en multes de circulació?

  • En què es diferencia un impost d’una taxa?

  • Altres preguntes

Quant s’ingressa amb la taxa de residus?

Quant s’ingressa amb la taxa de terrasses?

Quant s’ingressa en multes de circulació?

En què es diferencia un impost d’una taxa?

Quin és el principal impost municipal?

La taxa del servei de recollida d’escombraries està previst que permeti recaptar 727.199 euros, aquest 2023, el mateix que l’any anterior.

El pressupost preveu 10.000 euros en ingressos de la taxa per ocupació de la via pública amb terrasses, aquest 2023, un 57,6% més que l’any anterior.

L’Ajuntament té previst recaptar 64.725 euros, el 2023, en multes per infraccions de l’ordenança de circulació, un 27,6% més que l’any anterior.

Els impostos graven la riquesa, la propietat, el consum o altres elements per finançar una institució, mentre que una taxa està destinada a finançar un servei o ús concrets (com la gestió de residus, l’ocupació de via pública amb terrasses, l’expedició de documents…).

L’impost sobre béns immobles de naturalesa urbana és el gran tribut dels ajuntaments. En el cas de Matadepera, li permet recaptar uns 4,4 milions anuals, gairebé dos de cada tres euros ingressats a través d’impostos.


Consulta tots els ingressos, al detall

Indaga en totes i cadascuna de les partides, fins al cèntim!

Navega en diferents nivells de desagregació i detall dels ingressos clicant en els símbols de suma i resta situats a l’esquerra (en la distribució econòmica). I clicant sobre la icona de l’última columna, observaràs com han evolucionat en els últims anys.

Selecciona com vols que s’organitzin la informació i t’apareixerà en una taula a sota.

1 Tipus
  • Pressupost
  • Execució
2 Distribució de les partides
  • Per àmbit
  • Econòmica
Partida
Quantitat total (i per 1.000 habitants)
Evolució anual
Percentatge total d’ingressos
  • IBI urbà
  • 4.417.376,7 €  (446.244,7 €)
  • 3,0%
  • 25,1%
  • Préstecs
  • 3.073.356,6 €  (310.471,4 €)
  • 1.948,9%
  • 17,5%
  • Transferències de l’Estat
  • 2.443.699,8 €  (246.863,3 €)
  • -19,8%
  • 13,9%
  • Altres taxes
  • 1.624.373,7 €  (164.094,7 €)
  • 7,4%
  • 9,2%
  • Taxes per serveis públics
  • 1.239.987,1 €  (125.263,9 €)
  • 52,2%
  • 7,1%
  • Impost sobre la plusvàlua
  • 1.000.000,0 €  (101.020,3 €)
  • 100,0%
  • 5,7%
  • Impost sobre construccions
  • 872.820,3 €  (88.172,6 €)
  • 25,0%
  • 5,0%
  • Transferències de la Generalitat
  • 861.749,5 €  (87.054,2 €)
  • 81,8%
  • 4,9%
  • Transferències d’ens públics
  • 691.344,2 €  (69.839,8 €)
  • 0,0%
  • 3,9%
  • Impost de circulació
  • 600.455,8 €  (60.658,2 €)
  • -2,7%
  • 3,4%
  • Altres ingressos
  • 389.532,7 €  (39.350,7 €)
  • 105,5%
  • 2,2%
  • Llicències urbanístiques
  • 299.385,1 €  (30.244,0 €)
  • 3,1%
  • 1,7%
  • Impost sobre activitats econòmiques
  • 66.859,1 €  (6.754,1 €)
  • 0,0%
  • 0,4%
  • Altres impostos
  • 0,0 € 
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Altres transferències
  • 0,0 € 
  • 0,0%
  • 0,0%
Partida
Quantitat total (i per 1.000 habitants)
Evolució anual
Percentatge total d’ingressos
  • Impostos directes
  • 6.084.965,2 €  (614.705,0 €)
  • 11,2%
  • 34,6%
  • Impostos sobre el capital
  • 6.018.106,2 €  (607.950,9 €)
  • 11,3%
  • 34,2%
  • Impost sobre béns immobles (de naturalesa rústica)
  • 273,6 €  (27,6 €)
  • 5,3%
  • 0,0%
  • Impost sobre béns immobles (de naturalesa urbana)
  • 4.417.376,7 €  (446.244,7 €)
  • 3,0%
  • 25,1%
  • Impost sobre vehicles de tracció mecànica
  • 600.455,8 €  (60.658,2 €)
  • -2,7%
  • 3,4%
  • Impost sobre l’increment del valor de terrenys de naturalesa urbana
  • 1.000.000,0 €  (101.020,3 €)
  • 100,0%
  • 5,7%
  • Impost sobre activitats econòmiques
  • 66.859,1 €  (6.754,1 €)
  • 0,0%
  • 0,4%
  • Impost sobre activitats econòmiques
  • 66.859,1 €  (6.754,1 €)
  • 0,0%
  • 0,4%
  • Impostos indirectes
  • 872.820,3 €  (88.172,6 €)
  • 25,0%
  • 5,0%
  • Altres impostos indirectes
  • 872.820,3 €  (88.172,6 €)
  • 25,0%
  • 5,0%
  • Impost sobre construccions, instal·lacions i obres
  • 872.820,3 €  (88.172,6 €)
  • 25,0%
  • 5,0%
  • Taxes, preus públics i altres ingressos
  • 3.163.745,8 €  (319.602,6 €)
  • 20,9%
  • 18,0%
  • Taxes per la prestació de serveis públics bàsics
  • 1.239.987,1 €  (125.263,9 €)
  • 52,2%
  • 7,1%
  • Servei de clavegueram
  • 232.229,3 €  (23.459,9 €)
  • 165,5%
  • 1,3%
  • Servei de recollida d’escombraries
  • 1.007.757,8 €  (101.804,0 €)
  • 38,6%
  • 5,7%
  • Taxes per la prestació de serveis públics de caràcter social i preferent
  • 305.021,6 €  (30.813,4 €)
  • 1,3%
  • 1,7%
  • Serveis assistencials
  • 4.731,3 €  (478,0 €)
  • 109,1%
  • 0,0%
  • Altres taxes per prestació de serveis de caràcter preferent
  • 300.290,3 €  (30.335,4 €)
  • 0,5%
  • 1,7%
  • Taxes per activitats de competència local
  • 322.492,2 €  (32.578,3 €)
  • 2,9%
  • 1,8%
  • Llicències urbanístiques
  • 299.385,1 €  (30.244,0 €)
  • 3,1%
  • 1,7%
  • Taxa per expedició de documents
  • 17.446,8 €  (1.762,5 €)
  • 0,0%
  • 0,1%
  • Altres taxes per activitats de competència local
  • 5.660,4 €  (571,8 €)
  • 2,4%
  • 0,0%
  • Taxes per a l’ús privatiu o aprofitament especial del domini públic
  • 537.505,9 €  (54.299,0 €)
  • -5,4%
  • 3,1%
  • Taxa per entrada de vehicles
  • 167.613,8 €  (16.932,4 €)
  • 0,0%
  • 1,0%
  • Taxa per ús privatiu o aprofitament especial per empreses explotadores de serveis de subministraments
  • 122.162,7 €  (12.340,9 €)
  • 0,0%
  • 0,7%
  • Taxa per ús privatiu o aprofitament especial per empreses explotadores de serveis de telecomunicacions
  • 2.372,4 €  (239,7 €)
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Taxa per ocupació de la via pública amb terrasses
  • 10.000,0 €  (1.010,2 €)
  • 0,0%
  • 0,1%
  • Taxa per ocupació de la via pública amb suspensió temporal del trànsit rodat
  • 8.650,8 €  (873,9 €)
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Compensació de Telefònica d’Espanya, S.A.
  • 46.634,8 €  (4.711,1 €)
  • 0,0%
  • 0,3%
  • Altres taxes per l’ús privatiu del domini públic
  • 180.071,5 €  (18.190,9 €)
  • -14,5%
  • 1,0%
  • Preus públics
  • 422.647,9 €  (42.696,0 €)
  • 46,8%
  • 2,4%
  • Serveis educatius
  • 253.000,0 €  (25.558,1 €)
  • 114,0%
  • 1,4%
  • Serveis esportius
  • 147.937,3 €  (14.944,7 €)
  • 0,0%
  • 0,8%
  • Altres preus públics
  • 21.710,5 €  (2.193,2 €)
  • 0,0%
  • 0,1%
  • Reintegraments d’operacions corrents
  • 5.933,4 €  (599,4 €)
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Altres reintegraments d’operacions corrents
  • 5.933,4 €  (599,4 €)
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Altres ingressos
  • 330.157,7 €  (33.352,6 €)
  • 1,3%
  • 1,9%
  • Multes
  • 80.214,4 €  (8.103,3 €)
  • 5,7%
  • 0,5%
  • Multes per infraccions urbanístiques
  • 3.070,4 €  (310,2 €)
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Multes per infraccions d’ordenança de circulació
  • 69.024,6 €  (6.972,9 €)
  • 6,6%
  • 0,4%
  • Altres multes i sancions
  • 8.119,5 €  (820,2 €)
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Recàrrecs del període executiu i per declaració extemporània sense requeriment previ
  • 23.423,1 €  (2.366,2 €)
  • 0,0%
  • 0,1%
  • Recàrrec per declaració extemporània sense requeriment previ
  • 2.441,1 €  (246,6 €)
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Recàrrec executiu
  • 20.982,0 €  (2.119,6 €)
  • 0,0%
  • 0,1%
  • Interessos de demora
  • 21.454,3 €  (2.167,3 €)
  • 0,0%
  • 0,1%
  • Altres ingressos diversos
  • 205.065,9 €  (20.715,8 €)
  • 0,0%
  • 1,2%
  • Transferències corrents
  • 3.811.295,1 €  (385.018,2 €)
  • -9,0%
  • 21,7%
  • De l’Administració de l’Estat
  • 2.443.699,8 €  (246.863,3 €)
  • -19,8%
  • 13,9%
  • De l’Administració general de l’Estat
  • 2.443.699,8 €  (246.863,3 €)
  • -19,8%
  • 13,9%
  • Participació en els tributs de l’Estat
  • 2.419.018,0 €  (244.369,9 €)
  • -7,4%
  • 13,8%
  • Compensació per beneficis fiscals
  • 22.181,8 €  (2.240,8 €)
  • 0,0%
  • 0,1%
  • Altres transferències corrents de l’Administració general de l’Estat
  • 2.500,0 €  (252,6 €)
  • -99,4%
  • 0,0%
  • De comunitats autònomes
  • 676.251,2 €  (68.315,1 €)
  • 51,0%
  • 3,8%
  • De l’administració general de les comunitats autònomes
  • 445.408,7 €  (44.995,3 €)
  • 119,5%
  • 2,5%
  • Fons de cooperació local de Catalunya (FCLC)
  • 146.392,5 €  (14.788,6 €)
  • -24,9%
  • 0,8%
  • Altres subvencions corrents de l’Administració general de la comunitat autònoma
  • 299.016,3 €  (30.206,7 €)
  • 3.609,9%
  • 1,7%
  • De societats mercantils, entitats públiques empresarials i altres organismes públics dependents de la comunitat autònoma
  • 230.842,4 €  (23.319,8 €)
  • -5,8%
  • 1,3%
  • D’entitats locals
  • 691.344,2 €  (69.839,8 €)
  • 0,0%
  • 3,9%
  • De diputacions, consells o cabildos
  • 485.000,0 €  (48.994,8 €)
  • 0,0%
  • 2,8%
  • D’ajuntaments
  • 14.886,8 €  (1.503,9 €)
  • 0,0%
  • 0,1%
  • De comarques
  • 191.457,3 €  (19.341,1 €)
  • 0,0%
  • 1,1%
  • Ingressos patrimonials
  • 369.259,1 €  (37.302,7 €)
  • 110,6%
  • 2,1%
  • Interessos de dipòsits
  • 200.000,0 €  (20.204,1 €)
  • 1,1%
  • Rendes de béns immobles
  • 169.259,1 €  (17.098,6 €)
  • 0,0%
  • 1,0%
  • Arrendaments de finques urbanes
  • 169.259,1 €  (17.098,6 €)
  • 0,0%
  • 1,0%
  • Alienació d’inversions reals
  • 0,0 € 
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Transferències de capital
  • 185.498,3 €  (18.739,1 €)
  • 12,8%
  • 1,1%
  • De comunitats autònomes
  • 185.498,3 €  (18.739,1 €)
  • 89,4%
  • 1,1%
  • De societats mercantils, entitats públiques empresarials i altres organismes públics dependents de la comunitat autònoma
  • 185.498,3 €  (18.739,1 €)
  • 607,5%
  • 1,1%
  • Actius financers
  • 20.000,0 €  (2.020,4 €)
  • 0,0%
  • 0,1%
  • Reintegrament de préstecs de fora del sector públic
  • 20.000,0 €  (2.020,4 €)
  • 0,0%
  • 0,1%
  • Reintegrament de préstecs fora de sector públic a curt termini
  • 20.000,0 €  (2.020,4 €)
  • 0,0%
  • 0,1%
  • Passius financers
  • 3.073.356,6 €  (310.471,4 €)
  • 1.948,9%
  • 17,5%
  • Préstecs rebuts en euros
  • 3.073.356,6 €  (310.471,4 €)
  • 1.948,9%
  • 17,5%
  • Préstecs rebuts a llarg termini d’ens del sector públic
  • 3.073.356,6 €  (310.471,4 €)
  • 1.948,9%
  • 17,5%
Partida
Quantitat executada (% del pressupost)
  • IBI urbà
  • 1.448.899,6 €  (32,8%)
  • Transferències de l’Estat
  • 500.958,5 €  (20,5%)
  • Altres taxes
  • 640.003,2 €  (39,4%)
  • Taxes per serveis públics
  • 481.115,0 €  (38,8%)
  • Transferències de la Generalitat
  • 141.326,9 €  (16,4%)
  • Transferències d’ens públics
  • 91.948,8 €  (13,3%)
  • Altres ingressos
  • 109.848,2 €  (28,2%)
  • Impost sobre activitats econòmiques
  • 25.139,0 €  (37,6%)
  • Altres impostos
  • 0,0 € 
  • Altres transferències
  • 0,0 € 
Partida
Quantitat executada (% del pressupost)
  • Impostos directes
  • 1.478.646,5 €  (24,3%)
  • Impostos sobre el capital
  • 1.528.599,0 €  (25,4%)
  • Impost sobre béns immobles (de naturalesa rústica)
  • 80,2 €  (29,3%)
  • Impost sobre béns immobles (de naturalesa urbana)
  • 1.329.630,4 €  (30,1%)
  • Impost sobre vehicles de tracció mecànica
  • 213.161,8 €  (35,5%)
  • Impost sobre l’increment del valor de terrenys de naturalesa urbana
  • 249.000,0 €  (24,9%)
  • Impost sobre activitats econòmiques
  • 10.296,3 €  (15,4%)
  • Impost sobre activitats econòmiques
  • 16.179,9 €  (24,2%)
  • Impostos indirectes
  • 181.546,6 €  (20,8%)
  • Altres impostos indirectes
  • 301.995,8 €  (34,6%)
  • Impost sobre construccions, instal·lacions i obres
  • 102.992,8 €  (11,8%)
  • Taxes, preus públics i altres ingressos
  • 993.416,2 €  (31,4%)
  • Taxes per la prestació de serveis públics bàsics
  • 141.358,5 €  (11,4%)
  • Servei de clavegueram
  • 85.460,4 €  (36,8%)
  • Servei de recollida d’escombraries
  • 170.311,1 €  (16,9%)
  • Taxes per la prestació de serveis públics de caràcter social i preferent
  • 84.491,0 €  (27,7%)
  • Serveis assistencials
  • 1.381,6 €  (29,2%)
  • Altres taxes per prestació de serveis de caràcter preferent
  • 86.183,3 €  (28,7%)
  • Taxes per activitats de competència local
  • 43.536,4 €  (13,5%)
  • Llicències urbanístiques
  • 85.025,4 €  (28,4%)
  • Taxa per expedició de documents
  • 5.583,0 €  (32,0%)
  • Altres taxes per activitats de competència local
  • 628,3 €  (11,1%)
  • Taxes per a l’ús privatiu o aprofitament especial del domini públic
  • 102.663,6 €  (19,1%)
  • Taxa per entrada de vehicles
  • 18.940,4 €  (11,3%)
  • Taxa per ús privatiu o aprofitament especial per empreses explotadores de serveis de subministraments
  • 18.690,9 €  (15,3%)
  • Taxa per ús privatiu o aprofitament especial per empreses explotadores de serveis de telecomunicacions
  • 714,1 €  (30,1%)
  • Taxa per ocupació de la via pública amb terrasses
  • 2.020,0 €  (20,2%)
  • Taxa per ocupació de la via pública amb suspensió temporal del trànsit rodat
  • 2.690,4 €  (31,1%)
  • Compensació de Telefònica d’Espanya, S.A.
  • 10.819,3 €  (23,2%)
  • Altres taxes per l’ús privatiu del domini públic
  • 50.780,2 €  (28,2%)
  • Preus públics
  • 144.122,9 €  (34,1%)
  • Serveis educatius
  • 70.587,0 €  (27,9%)
  • Serveis esportius
  • 58.287,3 €  (39,4%)
  • Altres preus públics
  • 3.386,8 €  (15,6%)
  • Reintegraments d’operacions corrents
  • 1.151,1 €  (19,4%)
  • Altres reintegraments d’operacions corrents
  • 1.204,5 €  (20,3%)
  • Altres ingressos
  • 35.326,9 €  (10,7%)
  • Multes
  • 26.551,0 €  (33,1%)
  • Multes per infraccions urbanístiques
  • 371,5 €  (12,1%)
  • Multes per infraccions d’ordenança de circulació
  • 12.079,3 €  (17,5%)
  • Altres multes i sancions
  • 1.217,9 €  (15,0%)
  • Recàrrecs del període executiu i per declaració extemporània sense requeriment previ
  • 2.576,5 €  (11,0%)
  • Recàrrec per declaració extemporània sense requeriment previ
  • 913,0 €  (37,4%)
  • Recàrrec executiu
  • 3.273,2 €  (15,6%)
  • Interessos de demora
  • 4.698,5 €  (21,9%)
  • Altres ingressos diversos
  • 69.107,2 €  (33,7%)
  • Transferències corrents
  • 1.295.840,3 €  (34,0%)
  • De l’Administració de l’Estat
  • 825.970,5 €  (33,8%)
  • De l’Administració general de l’Estat
  • 564.494,7 €  (23,1%)
  • Participació en els tributs de l’Estat
  • 503.155,8 €  (20,8%)
  • Compensació per beneficis fiscals
  • 8.739,6 €  (39,4%)
  • Altres transferències corrents de l’Administració general de l’Estat
  • 735,0 €  (29,4%)
  • De comunitats autònomes
  • 210.314,1 €  (31,1%)
  • De l’administració general de les comunitats autònomes
  • 162.128,8 €  (36,4%)
  • Fons de cooperació local de Catalunya (FCLC)
  • 55.629,1 €  (38,0%)
  • Altres subvencions corrents de l’Administració general de la comunitat autònoma
  • 57.710,1 €  (19,3%)
  • De societats mercantils, entitats públiques empresarials i altres organismes públics dependents de la comunitat autònoma
  • 28.393,6 €  (12,3%)
  • D’entitats locals
  • 273.081,0 €  (39,5%)
  • De diputacions, consells o cabildos
  • 121.735,0 €  (25,1%)
  • D’ajuntaments
  • 2.203,3 €  (14,8%)
  • De comarques
  • 67.967,4 €  (35,5%)
  • Ingressos patrimonials
  • 83.821,8 €  (22,7%)
  • Interessos de dipòsits
  • 25.400,0 €  (12,7%)
  • Rendes de béns immobles
  • 43.161,1 €  (25,5%)
  • Arrendaments de finques urbanes
  • 21.157,4 €  (12,5%)
  • Alienació d’inversions reals
  • 0,0 € 
  • Transferències de capital
  • 30.236,2 €  (16,3%)
  • De comunitats autònomes
  • 24.114,8 €  (13,0%)
  • De societats mercantils, entitats públiques empresarials i altres organismes públics dependents de la comunitat autònoma
  • 50.826,5 €  (27,4%)
  • Actius financers
  • 4.900,0 €  (24,5%)
  • Reintegrament de préstecs de fora del sector públic
  • 6.660,0 €  (33,3%)
  • Reintegrament de préstecs fora de sector públic a curt termini
  • 7.600,0 €  (38,0%)
  • Passius financers
  • 971.180,7 €  (31,6%)
  • Préstecs rebuts en euros
  • 937.373,8 €  (30,5%)
  • Préstecs rebuts a llarg termini d’ens del sector públic
  • 623.891,4 €  (20,3%)
Partida
Quantitat executada (% del pressupost)
  • Despeses de personal
  • 781.156,2 €  (11,5%)
  • Òrgans de govern i personal directiu
  • 44.575,0 €  (26,6%)
  • Retribucions bàsiques i altres remuneracions dels membres dels òrgans de govern
  • 24.633,5 €  (14,7%)
  • Retribucions bàsiques
  • 64.684,0 €  (38,6%)
  • Personal funcionari
  • 961.290,8 €  (39,5%)
  • Retribucions bàsiques
  • 123.902,7 €  (15,4%)
  • Sous del grup A1
  • 58.501,5 €  (30,4%)
  • Sous del grup A2
  • 6.396,7 €  (13,4%)
  • Sous del grup B
  • 0,1 €  (13,6%)
  • Sous del grup C1
  • 65.395,8 €  (19,7%)
  • Sous del grup C2
  • 56.015,0 €  (24,1%)
  • Retribucions complementàries
  • 434.965,7 €  (26,7%)
  • Complement de destinació
  • 52.261,8 €  (13,9%)
  • Complement específic
  • 361.508,4 €  (31,3%)
  • Altres complements
  • 36.108,8 €  (36,8%)
  • Personal laboral
  • 782.583,3 €  (33,5%)
  • Laboral fix
  • 359.517,9 €  (15,6%)
  • Retribucions bàsiques
  • 131.069,1 €  (12,5%)
  • Hores extraordinàries
  • 4.907,1 €  (31,1%)
  • Altres remuneracions
  • 272.859,6 €  (22,0%)
  • Laboral temporal
  • 10.510,2 €  (33,4%)
  • Incentius al rendiment
  • 88.709,6 €  (35,8%)
  • Productivitat
  • 54.784,3 €  (29,3%)
  • Gratificacions
  • 14.230,7 €  (23,4%)
  • Quotes, prestacions i despeses socials a càrrec de l’ocupador
  • 496.741,6 €  (30,9%)
  • Quotes socials
  • 315.132,5 €  (19,8%)
  • Seguretat Social
  • 324.681,9 €  (20,4%)
  • Despeses socials del personal
  • 2.752,0 €  (17,2%)
  • Formació i perfeccionament del personal
  • 3.620,0 €  (36,2%)
  • Altres despeses socials
  • 1.980,0 €  (33,0%)
  • Despeses corrents en béns i serveis
  • 954.831,1 €  (13,4%)
  • Arrendaments i cànons
  • 16.862,6 €  (13,0%)
  • Arrendaments maquinària, instal·lació i utillatge
  • 1.955,0 €  (39,1%)
  • Arrendaments de material de transport
  • 15.570,7 €  (24,5%)
  • Arrendaments de mobiliari i estris
  • 11.236,1 €  (37,5%)
  • Arrendaments d’equips per a processos d’informació
  • 6.079,9 €  (36,3%)
  • Cànons
  • 3.120,5 €  (21,6%)
  • Reparacions, manteniment i conservació
  • 206.419,9 €  (13,9%)
  • Infraestructures i béns naturals
  • 154.295,0 €  (16,1%)
  • Edificis i altres construccions
  • 36.905,8 €  (14,3%)
  • Maquinària, instal·lacions tècniques i utillatge
  • 1.803,2 €  (32,3%)
  • Elements de transport
  • 15.602,4 €  (39,4%)
  • Mobiliari
  • 1.843,2 €  (19,2%)
  • Equips per a processos d’informació
  • 12.404,4 €  (29,5%)
  • Altre immobilitzat material
  • 47.235,9 €  (27,5%)
  • Material, subministraments i d’altres
  • 1.711.712,5 €  (31,2%)
  • Material d’oficina
  • 3.969,0 €  (21,0%)
  • Ordinari no inventariable
  • 3.743,0 €  (39,4%)
  • Premsa, revistes, llibres i altres publicacions
  • 2.686,2 €  (36,3%)
  • Material informàtic no inventariable
  • 370,0 €  (18,5%)
  • Subministraments
  • 223.573,3 €  (17,1%)
  • Energia elèctrica
  • 193.598,5 €  (25,1%)
  • Aigua
  • 12.308,5 €  (23,9%)
  • Gas
  • 65.045,4 €  (31,9%)
  • Combustibles i carburants
  • 42.641,1 €  (30,7%)
  • Vestuari
  • 4.983,5 €  (15,4%)
  • Productes alimentaris
  • 324,0 €  (32,4%)
  • Subministrament de recanvis de maquinària, utillatge i elements de transport
  • 14.065,1 €  (17,5%)
  • Altres subministraments
  • 9.499,7 €  (33,8%)
  • Comunicacions
  • 7.773,5 €  (10,9%)
  • Serveis de telecomunicacions
  • 24.490,4 €  (39,3%)
  • Postals
  • 2.943,0 €  (32,7%)
  • Primes d’assegurances
  • 14.575,5 €  (21,8%)
  • Tributs
  • 656,0 €  (32,8%)
  • Tributs estatals
  • 472,0 €  (23,6%)
  • Despeses diverses
  • 168.508,4 €  (38,4%)
  • Atencions protocol·làries i representatives
  • 1.755,0 €  (35,1%)
  • Publicitat i propaganda
  • 9.094,7 €  (29,0%)
  • Publicació en diaris oficials
  • 994,0 €  (14,2%)
  • Jurídics, contenciosos
  • 597,0 €  (19,9%)
  • Activitats culturals i esportives
  • 67.415,8 €  (23,6%)
  • Altres despeses diverses
  • 38.449,1 €  (36,0%)
  • Treballs fets per altres empreses i professionals
  • 809.285,9 €  (22,6%)
  • Neteja i higiene
  • 196.891,4 €  (10,2%)
  • Seguretat
  • 4.368,0 €  (16,8%)
  • Estudis i treballs tècnics
  • 31.952,6 €  (24,4%)
  • Serveis de recaptació a favor de l’entitat
  • 29.250,0 €  (22,5%)
  • Altres feines fetes per empreses i professionals
  • 480.004,9 €  (35,2%)
  • Indemnitzacions per raó del servei
  • 3.676,8 €  (38,3%)
  • Dietes
  • 1.522,2 €  (17,7%)
  • Dels membres dels òrgans de govern
  • 2.553,6 €  (30,4%)
  • Del personal directiu
  • 18,3 €  (18,3%)
  • Del personal no directiu
  • 34,9 €  (34,9%)
  • Altres indemnitzacions
  • 235,0 €  (23,5%)
  • Treballs fets per administracions públiques i altres entitats públiques
  • 1.800,0 €  (12,0%)
  • Despeses financeres
  • 0,0 € 
  • Transferències corrents
  • 129.613,7 €  (38,6%)
  • A entitats locals
  • 42.675,1 €  (26,3%)
  • A diputacions, consells o cabildos insulars
  • 1.368,4 €  (24,9%)
  • A comarques
  • 53.182,4 €  (37,7%)
  • A consorcis
  • 3.846,5 €  (24,5%)
  • A famílies i institucions sense ànim de lucre
  • 29.152,1 €  (16,8%)
  • Fons de contingència i altres imprevistos
  • 0,0 € 
  • Inversions reals
  • 1.268.788,4 €  (38,7%)
  • Inversió nova en infraestructures i béns destinats a l’ús general
  • 1.921,4 €  (30,0%)
  • Altres inversions noves en infraestructures i béns destinats a l’ús general
  • 1.780,5 €  (27,8%)
  • Inversions de reposició d’infraestructures i béns destinats a l’ús general
  • 408.120,0 €  (22,8%)
  • Altres inversions de reposició en infraestructures i béns destinats a l’ús general
  • 307.880,0 €  (17,2%)
  • Inversió nova associada al funcionament operatiu dels serveis
  • 70.984,6 €  (26,2%)
  • Edificis i altres construccions
  • 31.098,9 €  (18,1%)
  • Maquinària, instal·lacions tècniques i utillatge
  • 17.173,2 €  (38,0%)
  • Mobiliari
  • 14.040,0 €  (30,0%)
  • Equips per a processos d’informació
  • 2.016,0 €  (28,3%)
  • Inversió de reposició associada al funcionament operatiu de serveis
  • 275.585,1 €  (27,3%)
  • Edificis i altres construccions
  • 208.705,4 €  (31,6%)
  • Maquinària, instal·lacions tècniques i utillatge
  • 36.109,9 €  (23,2%)
  • Altres inversions de reposició associades al funcionament operatiu de serveis
  • 57.815,6 €  (29,9%)
  • Despeses en inversions de caràcter immaterial
  • 53.252,9 €  (26,4%)
  • Despeses en inversions de caràcter immaterial
  • 331,8 €  (28,4%)
  • Despeses en aplicacions informàtiques
  • 79.617,2 €  (39,7%)
  • Transferències de capital
  • 10.465,8 €  (36,9%)
  • A famílies i institucions sense ànim de lucre
  • 4.452,9 €  (15,7%)
  • Actius financers
  • 3.340,0 €  (16,7%)
  • Concessió de préstecs fora del sector públic
  • 6.660,0 €  (33,3%)
  • Préstecs a curt termini (desenvolupament per sectors)
  • 7.960,0 €  (39,8%)
  • Passius financers
  • 0,0 € 
Partida
Quantitat executada (% del pressupost)
  • Seguretat i mobilitat
  • 1.155.132,1 €  (37,9%)
  • Urbanisme i infraestructures
  • 892.456,0 €  (30,7%)
  • Administracions públiques
  • 568.410,2 €  (23,2%)
  • Educació
  • 614.851,5 €  (32,2%)
  • Neteja i residus
  • 625.714,1 €  (34,5%)
  • Sanitat i serveis socials
  • 147.525,9 €  (10,2%)
  • Cicle de l’aigua
  • 372.939,3 €  (29,3%)
  • Esport
  • 399.756,8 €  (36,8%)
  • Cultura
  • 187.886,4 €  (25,8%)
  • Medi ambient
  • 108.595,4 €  (20,9%)
  • Festes
  • 45.560,8 €  (16,6%)
  • Comerç i economia
  • 16.630,8 €  (21,1%)
  • Habitatge
  • 16.163,6 €  (34,9%)
  • Deute
  • 0,0 € 
  • Transport públic
  • 0,0 € 
Aturats i baixos ingressos

Les mesures fiscals de què poden beneficiar-se són:

Taxa per a l’expedició de documents: estan exempts de pagar-la aquelles persones que acreditin que no tenen cap ingrés en la unitat familiar (previ informe dels serveis d’assistència social municipal) i les que necessitin determinats certificats per fer tramitacions vinculades amb l’obtenció d’alguna prestació d’atur o vinculada a la llei de dependència.

Taxa per recollida i transport d’escombraries i residus: gaudeixen d’una reducció del 30% en la quota les llars que acreditin que els ingressos de la unitat familiar no superen l’import del salari mínim interprofessional.

Taxa pel servei de control i recollida d’animals: és gratuïta per a la recollida, estada i identificació a animals de companyia en mans de persones vulnerables, és a dir, aquelles que acreditin que la suma dels ingressos bruts de la seva unitat familiar dividits pel nombre de membres que la integren no superen l’Indicador Públic de Renda d’Efectes Múltiples (IPREM).

Taxa per a la inscripció a les convocatòries a processos de selecció de personal: tant en personal fix com en borsa, no hauran de pagar la taxa aquelles persones que hi optin i que estiguin sense feina.

Per a més detalls, consulteu les ordenances fiscals o dirigiu-vos a l’Ajuntament.

Tanca
Families nombroses i monoparentals

Les mesures fiscals de què poden beneficiar-se són:

Impost de béns immobles (IBI): les famílies nombroses, monoparentals o que tinguin dos fills i un d’ells amb minusvalidesa gaudiran d’una bonificació del 30%. Sempre que l’immoble sigui l’habitatge habitual, que el valor cadastral no superi els 150.000 euros i que la llar no superi uns llindars d’ingressos: en el cas de les famílies nombroses, aquests no poden superar 2,5 cops el salari mínim i, en les monoparentals, no poden superar-lo en 2,2 cops.

Taxa de la llar d’infants municipal: les famílies nombroses i monoparentals, així com aquelles amb dos germans al centre, tenen dret a una bonificació en la quota d’escolarització dels grups i0 i i1, si no superen un llindar d’ingressos. Aquest descompte pot arribar al 40%, en funció del nombre de fills i filles de la família i el nivell de renda de la llar.

Per a més detalls, consulteu les ordenances fiscals o dirigiu-vos a l’Ajuntament.

Tanca
Persones amb discapacitat

Les mesures fiscals de què poden beneficiar-se són:

Impost de béns immobles (IBI): les famílies que tinguin dos fills i un d’ells amb minusvalidesa gaudiran d’una bonificació del 30%. Sempre que l’immoble sigui l’habitatge habitual, que el valor cadastral no superi els 150.000 euros i que la llar no superi uns llindars d’ingressos.

Impost d’activitats econòmiques: no han de pagar aquest tribut les associacions i fundacions de discapacitat, sense ànim de lucre, per les activitats de caràcter pedagògic, científic, assistencials i d’ocupació que per a l’ensenyament, educació, rehabilitació i tutela realitzin. Encara que venguin els productes dels tallers dedicats a les esmentades finalitats, sempre que la recaptació es destini exclusivament a l’adquisició de matèries primeres o al sosteniment de l’establiment.

Impost de circulació: estan exempts de pagar aquest tribut els vehicles construïts especialment —i no merament adaptats— per a persones amb mobilitat reduïda, sempre que aquests vehicles no tinguin una tara superior a 350 kg. i no puguin assolir en pla una velocitat superior a 45 km/h. Tampoc no l’hauran d’abonar els vehicles matriculats a nom de persones amb discapacitat per al seu ús exclusiu (conduïts per ells o per al seu transport). Aquesta mesura té un impacte previst de 22.671 euros en les arques municipals.

Taxa pel servei de control i recollida d’animals: és gratuïta per al cens de gossos d’assistència, és a dir, aquells destinats a prestar serveis a persones que tenen algun tipus de discapacitat o malaltia.

Taxa per a la inscripció a les convocatòries a processos de selecció de personal: tant en personal fix com en borsa, no hauran de pagar la taxa aquelles persones que acreditin un grau de discapacitat superior o igual al 33%.

Per a més detalls, consulteu les ordenances fiscals o dirigiu-vos a l’Ajuntament.

Tanca
Vehicles ecològics

Les mesures fiscals de què poden beneficiar-se són:

Impost de circulació: aquells vehicles amb el distintiu ambiental Zero Emissions gaudiran d’un 75% de bonificació en la quota anual, mentre que aquells que estiguin classificats com a ECO la tindran del 60%. Aquesta mesura reduirà anualment la càrrega tributària municipal, en total, en 5.083 euros per a la primera tipologia de vehicles i en 12.429 euros, per als de la segona.

Per a més detalls, consulteu les ordenances fiscals o dirigiu-vos a l’Ajuntament.

Tanca
Eficiència energètica i reciclatge

Les mesures fiscals de què poden beneficiar-se són:

Impost de béns immobles (IBI): els habitatges unifamiliars que hagin instal·lat sistemes per l’aprofitament tèrmic o elèctric per l’autoconsum de l’energia provinent del sol tindran una bonificació del 50% en el tribut, durant els tres primers anys. En el cas dels immobles plurifamiliars que ho hagin fet, el descompte dependrà de l’estalvi energètic de la instal·lació i podrà ballar entre el 10% i el 50%. Igualment, els habitatges plurifamiliars que facin una instal·lació fotovoltaica per subministrar energia pels serveis comuns es podran beneficiar d’una bonificació del 5% en la quota, també durant tres anys.

Impost sobre construccions: aquelles construccions, instal·lacions o obres per incorporació de sistemes d’energies renovables que s’efectuïn en edificacions ja existents tindran una bonificació del 95% en aquest tribut.

Taxa per recollida i transport d’escombraries i residus: la part variable d’aquesta quota dependrà del nombre d’aportacions dels residus orgànics: serà de 77,55 euros per a aquelles llars que no en facin cap, de 68,02 euros per a aquelles que en facin entre 1 i 39, i de 6,12 euros per a aquelles que en facin 40 o més, durant l’any. A més, gaudiran d’una reducció del 95% aquells solars sense edificar que portin les restes de la neteja a la planta de compostatge, que facin autocompostatge o que triturin totes les restes vegetals fins a obtenir restes menors de 20 cm i les reparteixen de manera uniforme sobre el terreny.

Llicència d’activitat: estaran exemptes de pagar-la les concessions de llicències i permisos ambientals encarades a millores mediambientals, sempre que no comportin un augment de la producció o una millor eficiència productiva.

Per a més detalls, consulteu les ordenances fiscals o dirigiu-vos a l’Ajuntament.

Tanca
Entitats socials i no lucratives

Les mesures fiscals de què poden beneficiar-se són:

Impost de béns immobles (IBI): no hauran de pagar el tribut els immobles propietat d’entitats no lucratives. Això permetrà que estalviïn 8.854 euros.

Impost sobre plusvàlues: tampoc no hauran d’abonar-lo les entitats no lucratives.

Llicència d’activitat: les entitats socioculturals i esportives, sense ànim de lucre, restaran exemptes d’aquesta taxa per efectuar les activitats pròpies de la seva finalitat associativa o objecte social.

Taxa per a l’ús de dependències municipals: les entitats sense ànim de lucre podran gaudir d’una bonificació de fins al 100% de la quota, sempre que concorrin circumstàncies d’especial interès cultural, esportiu, artístic o socials que ho justifiquin o que tinguin subscrit un conveni de col·laboració amb l’Ajuntament. Igualment, Les entitats esportives podran signar un conveni per usar les instal·lacions esportives municipals gratuïtament per a la seva activitat ordinària d’entrenaments, competició i altres.

Per a més detalls, consulteu les ordenances fiscals o dirigiu-vos a l’Ajuntament.

Tanca