Com es gasta

icon

Així evolucionen les despeses

icon

Polítiques públiques per a tothom

icon

Així es reparteix el pressupost

Funcional:

Distribució oficial que respon a la naturalesa de les activitats que es financen i a les necessitats a satisfer. Amb quatre nivells de profunditat.

Econòmica:

Distribució oficial en funció de la tipologia de despesa que es realitzi (de personal, en béns i serveis, financera, transferències…) i no a l’àmbit a que es destini. Amb quatre nivells de profunditat.

Per àmbit:

Distribució de les despeses no oficial, d’elaboració pròpia, per agrupar les partides d’una forma més comprensible. Amb un sol nivell de profunditat.

Tanca
?
  • Funcional
  • Econòmica
  • Per àmbit
icon

Preguntes ràpides

  • Quant es gasta en medi ambient?
  • Quant es gasta en medi ambient?

  • Quina és la principal despesa del pressupost?

  • Quant es gasta en biblioteques?

  • Quant es gasta en seguretat?

  • Altres preguntes

Quant es gasta en medi ambient?

Quina és la principal despesa del pressupost?

Quant es gasta en biblioteques?

Quant es gasta en seguretat?

Quant es gasta en sanitat?

Quant es gasta en participació ciutadana?

L’Ajuntament té pressupostats 582.153 euros en polítiques de medi ambient per al 2023, un 3% més que l’any anterior.

Els serveis públics bàsics s’enduen el 42% del pressupost, especialment benestar comunitari (18%) i seguretat i mobilitat (14%).

Les biblioteques públiques de Matadepera tenen un pressupost de 142.516 euros per al 2023, un 5,6% més que l’any anterior.

El pressupost de l’Ajuntament reserva 1.755.465 euros per a despeses vinculades a l’ordre i la seguretat, el 2023. És una xifra un 7% superior a la de l’any anterior.

L’única atribució sanitària de l’Ajuntament és la protecció de la salubritat pública, la qual disposa d’un pressupost de 45.957 euros per al 2023, els mateixos que per a l’any anterior.

El pressupost de l’Ajuntament reserva 45.843 euros per a processos de participació ciutadana el 2023, xifra que suposa un increment anual del 2,3%.


Consulta totes les despeses al detall

Indaga en totes i cadascuna de les partides, fins al cèntim!

Navega en diferents nivells de desagregació i detall de les despeses clicant en els símbols de suma i resta situats a l’esquerra (en les distribucions funcional i econòmica). I clicant sobre la icona de l’última columna, observaràs com han evolucionat en els últims anys.

Selecciona com vols que s’organitzin la informació i t’apareixerà en una taula a sota.

1 Tipus
  • Pressupost
  • Execució
2 Distribució de les partides
  • Per àmbit
  • Funcional
  • Econòmica
Partida
Quantitat total (i per 1.000 habitants)
Evolució anual
Percentatge total de despeses
  • Seguretat i mobilitat
  • 3.047.842,0 €  (307.893,9 €)
  • 66,4%
  • 17,3%
  • Urbanisme i infraestructures
  • 2.907.022,8 €  (293.668,3 €)
  • 9,9%
  • 16,5%
  • Serveis generals
  • 2.450.043,9 €  (247.504,2 €)
  • 32,7%
  • 13,9%
  • Educació
  • 1.909.476,8 €  (192.895,9 €)
  • 4,5%
  • 10,9%
  • Neteja i residus
  • 1.813.664,1 €  (183.216,9 €)
  • 9,5%
  • 10,3%
  • Sanitat i serveis socials
  • 1.446.332,1 €  (146.108,9 €)
  • 59,1%
  • 8,2%
  • Cicle de l’aigua
  • 1.272.830,3 €  (128.581,7 €)
  • 193,1%
  • 7,2%
  • Esport
  • 1.086.295,7 €  (109.737,9 €)
  • 9,6%
  • 6,2%
  • Cultura
  • 728.241,8 €  (73.567,2 €)
  • 21,0%
  • 4,1%
  • Medi ambient
  • 519.595,1 €  (52.489,7 €)
  • -10,7%
  • 3,0%
  • Festes
  • 274.462,9 €  (27.726,3 €)
  • 142,3%
  • 1,6%
  • Comerç i economia
  • 78.818,8 €  (7.962,3 €)
  • 1.381,6%
  • 0,4%
  • Habitatge
  • 46.314,1 €  (4.678,7 €)
  • 38,1%
  • 0,3%
  • Deute
  • 0,0 € 
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Transport públic
  • 0,0 € 
  • 0,0%
  • 0,0%
Partida
Quantitat total (i per 1.000 habitants)
Evolució anual
Percentatge total de despeses
  • Serveis públics bàsics
  • 8.408.845,0 €  (849.464,1 €)
  • 50,4%
  • 47,8%
  • Seguretat i mobilitat ciutadana
  • 3.047.842,0 €  (307.893,9 €)
  • 66,4%
  • 17,3%
  • Seguretat i ordre públic
  • 1.872.110,5 €  (189.121,2 €)
  • 6,6%
  • 10,6%
  • Ordenació del trànsit i de l’estacionament
  • 998.000,0 €  (100.818,3 €)
  • 8.972,7%
  • 5,7%
  • Mobilitat urbana
  • 105.495,4 €  (10.657,2 €)
  • 0,6%
  • Servei de prevenció i extinció d’incendis
  • 72.236,1 €  (7.297,3 €)
  • 11,6%
  • 0,4%
  • Habitatge i urbanisme
  • 590.111,4 €  (59.613,2 €)
  • -20,0%
  • 3,4%
  • Urbanisme: Planejament, gestió, execució i disciplina urbanística
  • 276.797,3 €  (27.962,2 €)
  • 4,7%
  • 1,6%
  • Habitatge
  • 46.314,1 €  (4.678,7 €)
  • 38,1%
  • 0,3%
  • Conservació i rehabilitació de l’edificació
  • 46.314,1 €  (4.678,7 €)
  • 38,1%
  • 0,3%
  • Vies públiques
  • 267.000,0 €  (26.972,4 €)
  • -39,3%
  • 1,5%
  • Pavimentació de les vies públiques
  • 267.000,0 €  (26.972,4 €)
  • -39,3%
  • 1,5%
  • Benestar comunitari
  • 4.251.296,4 €  (429.467,3 €)
  • 74,2%
  • 24,2%
  • Clavegueram
  • 903.600,0 €  (91.281,9 €)
  • 240,6%
  • 5,1%
  • Abastament domiciliari d’aigua potable
  • 369.230,3 €  (37.299,8 €)
  • 118,5%
  • 2,1%
  • Recollida, gestió i tractament de residus
  • 1.577.072,2 €  (159.316,3 €)
  • 16,4%
  • 9,0%
  • Recollida de residus
  • 937.850,6 €  (94.742,0 €)
  • 0,9%
  • 5,3%
  • Gestió dels residus sòlids urbans
  • 487.500,0 €  (49.247,4 €)
  • 65,3%
  • 2,8%
  • Tractament dels residus
  • 151.721,6 €  (15.327,0 €)
  • 16,1%
  • 0,9%
  • Neteja viària
  • 236.591,9 €  (23.900,6 €)
  • -21,7%
  • 1,3%
  • Cementiri i serveis funeraris
  • 504.801,9 €  (50.995,2 €)
  • 3.783,1%
  • 2,9%
  • Enllumenat públic
  • 660.000,0 €  (66.673,4 €)
  • 96,6%
  • 3,8%
  • Medi ambient
  • 519.595,1 €  (52.489,7 €)
  • -10,7%
  • 3,0%
  • Administració general del medi ambient
  • 152.743,3 €  (15.430,2 €)
  • 25,2%
  • 0,9%
  • Parcs i jardins
  • 302.654,1 €  (30.574,2 €)
  • 27,3%
  • 1,7%
  • Protecció i millora del medi ambient
  • 64.197,7 €  (6.485,3 €)
  • -71,1%
  • 0,4%
  • Actuacions de protecció i promoció social
  • 689.248,7 €  (69.628,1 €)
  • 5,5%
  • 3,9%
  • Altres prestacions econòmiques a favor d’empleats
  • 6.000,0 €  (606,1 €)
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Altres prestacions econòmiques a favor d’empleats
  • 6.000,0 €  (606,1 €)
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Serveis socials i promoció social
  • 672.548,7 €  (67.941,1 €)
  • 6,4%
  • 3,8%
  • Assistència social primària
  • 672.548,7 €  (67.941,1 €)
  • 6,4%
  • 3,8%
  • Foment de l’ocupació
  • 10.700,0 €  (1.080,9 €)
  • -30,1%
  • 0,1%
  • Foment de l’ocupació
  • 10.700,0 €  (1.080,9 €)
  • -30,1%
  • 0,1%
  • Producció de béns públics de caràcter preferent
  • 4.051.412,0 €  (409.274,9 €)
  • 13,2%
  • 23,0%
  • Sanitat
  • 52.934,7 €  (5.347,5 €)
  • 15,2%
  • 0,3%
  • Protecció de la salubritat pública
  • 52.934,7 €  (5.347,5 €)
  • 15,2%
  • 0,3%
  • Educació
  • 1.909.476,8 €  (192.895,9 €)
  • 4,5%
  • 10,9%
  • Administració general d’educació
  • 259.347,9 €  (26.199,4 €)
  • 16,8%
  • 1,5%
  • Funcionament de centres docents d’ensenyament infantil i primària i educació especial
  • 1.142.789,9 €  (115.445,0 €)
  • 3,8%
  • 6,5%
  • Funcionament de centres docents d’ensenyament secundari
  • 3.000,0 €  (303,1 €)
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Serveis complementaris d’educació
  • 504.339,0 €  (50.948,5 €)
  • 0,7%
  • 2,9%
  • Cultura
  • 1.002.704,7 €  (101.293,5 €)
  • 40,2%
  • 5,7%
  • Administració general de cultura
  • 286.350,5 €  (28.927,2 €)
  • 7,2%
  • 1,6%
  • Biblioteques i arxius
  • 194.426,4 €  (19.641,0 €)
  • 3,6%
  • 1,1%
  • Biblioteques públiques
  • 146.906,8 €  (14.840,6 €)
  • 3,1%
  • 0,8%
  • Arxius
  • 47.519,5 €  (4.800,4 €)
  • 5,2%
  • 0,3%
  • Equipaments culturals i museus
  • 2.816,9 €  (284,6 €)
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Promoció cultural
  • 136.602,3 €  (13.799,6 €)
  • 38,8%
  • 0,8%
  • Instal·lacions d’ocupació dels temps lliure
  • 108.045,8 €  (10.914,8 €)
  • 135,4%
  • 0,6%
  • Festes populars i festejos
  • 274.462,9 €  (27.726,3 €)
  • 142,3%
  • 1,6%
  • Esport
  • 1.086.295,7 €  (109.737,9 €)
  • 9,6%
  • 6,2%
  • Administració general d’esports
  • 466.355,9 €  (47.111,4 €)
  • 16,9%
  • 2,7%
  • Promoció i foment de l’esport
  • 195.000,0 €  (19.699,0 €)
  • 5,4%
  • 1,1%
  • Instal·lacions esportives
  • 424.939,8 €  (42.927,5 €)
  • 4,3%
  • 2,4%
  • Actuacions de caràcter econòmic
  • 1.782.044,2 €  (180.022,6 €)
  • 10,0%
  • 10,1%
  • Comerç, turisme i petites i mitjanes empreses
  • 78.818,8 €  (7.962,3 €)
  • 491,7%
  • 0,4%
  • Administració general de comerç, turisme i pimes
  • 42.818,8 €  (4.325,6 €)
  • 0,2%
  • Comerç
  • 26.000,0 €  (2.626,5 €)
  • 0,1%
  • Informació i promoció turística
  • 10.000,0 €  (1.010,2 €)
  • 88,0%
  • 0,1%
  • Infraestructures
  • 1.396.709,7 €  (141.096,0 €)
  • 18,8%
  • 7,9%
  • Administració general d’infraestructures
  • 1.396.709,7 €  (141.096,0 €)
  • 18,8%
  • 7,9%
  • Altres actuacions de caràcter econòmic
  • 306.515,8 €  (30.964,3 €)
  • -28,9%
  • 1,7%
  • Societat de la informació
  • 306.515,8 €  (30.964,3 €)
  • -28,9%
  • 1,7%
  • Actuacions de caràcter general
  • 2.649.390,6 €  (267.642,3 €)
  • 29,7%
  • 15,1%
  • Òrgans de govern
  • 252.965,2 €  (25.554,6 €)
  • 1,7%
  • 1,4%
  • Òrgans de govern
  • 252.965,2 €  (25.554,6 €)
  • 1,7%
  • 1,4%
  • Serveis de caràcter general
  • 1.658.080,7 €  (167.499,8 €)
  • 35,6%
  • 9,4%
  • Administració general
  • 1.452.733,9 €  (146.755,6 €)
  • 42,4%
  • 8,3%
  • Participació ciutadana
  • 20.000,0 €  (2.020,4 €)
  • -56,4%
  • 0,1%
  • Atenció als ciutadans
  • 185.346,8 €  (18.723,8 €)
  • 18,4%
  • 1,1%
  • Administració financera i tributària
  • 738.344,8 €  (74.587,8 €)
  • 29,3%
  • 4,2%
  • Política econòmica i fiscal
  • 471.940,1 €  (47.675,5 €)
  • 9,5%
  • 2,7%
  • Gestió del sistema tributari
  • 130.000,0 €  (13.132,6 €)
  • 0,0%
  • 0,7%
  • Gestió del patrimoni
  • 136.404,7 €  (13.779,6 €)
  • 1.264,0%
  • 0,8%
  • Deute públic
  • 0,0 € 
  • 0,0%
  • 0,0%
Partida
Quantitat total (i per 1.000 habitants)
Evolució anual
Percentatge total de despeses
  • Despeses de personal
  • 6.792.662,7 €  (68.619,7 €)
  • 6,6%
  • 38,6%
  • Òrgans de govern i personal directiu
  • 167.575,0 €  (1.692,8 €)
  • 0,7%
  • 1,0%
  • Retribucions bàsiques i altres remuneracions dels membres dels òrgans de govern
  • 167.575,0 €  (1.692,8 €)
  • 0,7%
  • 1,0%
  • Retribucions bàsiques
  • 167.575,0 €  (1.692,8 €)
  • 0,7%
  • 1,0%
  • Personal funcionari
  • 2.433.647,6 €  (24.584,8 €)
  • 13,8%
  • 13,8%
  • Retribucions bàsiques
  • 804.562,8 €  (8.127,7 €)
  • 11,1%
  • 4,6%
  • Sous del grup A1
  • 192.439,2 €  (1.944,0 €)
  • 16,9%
  • 1,1%
  • Sous del grup A2
  • 47.736,6 €  (482,2 €)
  • 3,1%
  • 0,3%
  • Sous del grup B
  • 1,0 € 
  • 0,0%
  • Sous del grup C1
  • 331.958,5 €  (3.353,5 €)
  • 7,8%
  • 1,9%
  • Sous del grup C2
  • 232.427,5 €  (2.348,0 €)
  • 13,5%
  • 1,3%
  • Retribucions complementàries
  • 1.629.084,9 €  (16.457,1 €)
  • 15,1%
  • 9,3%
  • Complement de destinació
  • 375.984,2 €  (3.798,2 €)
  • 11,3%
  • 2,1%
  • Complement específic
  • 1.154.979,0 €  (11.667,6 €)
  • 8,3%
  • 6,6%
  • Altres complements
  • 98.121,7 €  (991,2 €)
  • 792,8%
  • 0,6%
  • Personal laboral
  • 2.336.069,7 €  (23.599,0 €)
  • 0,2%
  • 13,3%
  • Laboral fix
  • 2.304.601,9 €  (23.281,2 €)
  • -1,2%
  • 13,1%
  • Retribucions bàsiques
  • 1.048.552,5 €  (10.592,5 €)
  • -0,9%
  • 6,0%
  • Hores extraordinàries
  • 15.778,5 €  (159,4 €)
  • -3,2%
  • 0,1%
  • Altres remuneracions
  • 1.240.270,9 €  (12.529,3 €)
  • -1,3%
  • 7,1%
  • Laboral temporal
  • 31.467,8 €  (317,9 €)
  • 0,2%
  • Incentius al rendiment
  • 247.792,2 €  (2.503,2 €)
  • 16,5%
  • 1,4%
  • Productivitat
  • 186.977,2 €  (1.888,8 €)
  • 2,5%
  • 1,1%
  • Gratificacions
  • 60.815,0 €  (614,4 €)
  • 100,7%
  • 0,3%
  • Quotes, prestacions i despeses socials a càrrec de l’ocupador
  • 1.607.578,2 €  (16.239,8 €)
  • 5,5%
  • 9,1%
  • Quotes socials
  • 1.591.578,2 €  (16.078,2 €)
  • 5,6%
  • 9,1%
  • Seguretat Social
  • 1.591.578,2 €  (16.078,2 €)
  • 5,6%
  • 9,1%
  • Despeses socials del personal
  • 16.000,0 €  (161,6 €)
  • 0,0%
  • 0,1%
  • Formació i perfeccionament del personal
  • 10.000,0 €  (101,0 €)
  • 0,0%
  • 0,1%
  • Altres despeses socials
  • 6.000,0 €  (60,6 €)
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Despeses corrents en béns i serveis
  • 7.125.605,5 €  (71.983,1 €)
  • 17,9%
  • 40,5%
  • Arrendaments i cànons
  • 129.712,3 €  (1.310,4 €)
  • 22,6%
  • 0,7%
  • Arrendaments maquinària, instal·lació i utillatge
  • 5.000,0 €  (50,5 €)
  • 25,0%
  • 0,0%
  • Arrendaments de material de transport
  • 63.553,7 €  (642,0 €)
  • 24,6%
  • 0,4%
  • Arrendaments de mobiliari i estris
  • 29.962,9 €  (302,7 €)
  • 0,0%
  • 0,2%
  • Arrendaments d’equips per a processos d’informació
  • 16.749,1 €  (169,2 €)
  • 0,0%
  • 0,1%
  • Cànons
  • 14.446,6 €  (145,9 €)
  • 256,3%
  • 0,1%
  • Reparacions, manteniment i conservació
  • 1.485.035,1 €  (15.001,9 €)
  • 20,2%
  • 8,4%
  • Infraestructures i béns naturals
  • 958.354,1 €  (9.681,3 €)
  • 13,6%
  • 5,5%
  • Edificis i altres construccions
  • 258.082,6 €  (2.607,2 €)
  • 48,2%
  • 1,5%
  • Maquinària, instal·lacions tècniques i utillatge
  • 5.582,5 €  (56,4 €)
  • 9,3%
  • 0,0%
  • Elements de transport
  • 39.600,0 €  (400,0 €)
  • 44,0%
  • 0,2%
  • Mobiliari
  • 9.600,0 €  (97,0 €)
  • 35,2%
  • 0,1%
  • Equips per a processos d’informació
  • 42.048,9 €  (424,8 €)
  • 26,4%
  • 0,2%
  • Altre immobilitzat material
  • 171.767,0 €  (1.735,2 €)
  • 19,1%
  • 1,0%
  • Material, subministraments i d’altres
  • 5.486.258,1 €  (55.422,3 €)
  • 17,4%
  • 31,2%
  • Material d’oficina
  • 18.900,0 €  (190,9 €)
  • 48,2%
  • 0,1%
  • Ordinari no inventariable
  • 9.500,0 €  (96,0 €)
  • 111,1%
  • 0,1%
  • Premsa, revistes, llibres i altres publicacions
  • 7.400,0 €  (74,8 €)
  • 18,4%
  • 0,0%
  • Material informàtic no inventariable
  • 2.000,0 €  (20,2 €)
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Subministraments
  • 1.307.446,4 €  (13.207,9 €)
  • 40,7%
  • 7,4%
  • Energia elèctrica
  • 771.308,8 €  (7.791,8 €)
  • 52,9%
  • 4,4%
  • Aigua
  • 51.500,0 €  (520,3 €)
  • 28,8%
  • 0,3%
  • Gas
  • 203.903,9 €  (2.059,8 €)
  • 9,3%
  • 1,2%
  • Combustibles i carburants
  • 138.896,0 €  (1.403,1 €)
  • 15,9%
  • 0,8%
  • Vestuari
  • 32.360,2 €  (326,9 €)
  • 57,9%
  • 0,2%
  • Productes alimentaris
  • 1.000,0 €  (10,1 €)
  • -23,1%
  • 0,0%
  • Subministrament de recanvis de maquinària, utillatge i elements de transport
  • 80.372,0 €  (811,9 €)
  • 49,0%
  • 0,5%
  • Altres subministraments
  • 28.105,6 €  (283,9 €)
  • 1.773,7%
  • 0,2%
  • Comunicacions
  • 71.316,6 €  (720,4 €)
  • 18,7%
  • 0,4%
  • Serveis de telecomunicacions
  • 62.316,6 €  (629,5 €)
  • 60,8%
  • 0,4%
  • Postals
  • 9.000,0 €  (90,9 €)
  • 0,0%
  • 0,1%
  • Primes d’assegurances
  • 66.860,0 €  (675,4 €)
  • 9,9%
  • 0,4%
  • Tributs
  • 2.000,0 €  (20,2 €)
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Tributs estatals
  • 2.000,0 €  (20,2 €)
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Despeses diverses
  • 438.824,0 €  (4.433,0 €)
  • 166,6%
  • 2,5%
  • Atencions protocol·làries i representatives
  • 5.000,0 €  (50,5 €)
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Publicitat i propaganda
  • 31.361,0 €  (316,8 €)
  • 527,2%
  • 0,2%
  • Publicació en diaris oficials
  • 7.000,0 €  (70,7 €)
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Jurídics, contenciosos
  • 3.000,0 €  (30,3 €)
  • -21,1%
  • 0,0%
  • Activitats culturals i esportives
  • 285.660,0 €  (2.885,7 €)
  • 200,7%
  • 1,6%
  • Altres despeses diverses
  • 106.803,0 €  (1.078,9 €)
  • 135,7%
  • 0,6%
  • Treballs fets per altres empreses i professionals
  • 3.580.911,1 €  (36.174,5 €)
  • 4,0%
  • 20,4%
  • Neteja i higiene
  • 1.930.307,4 €  (19.500,0 €)
  • -6,3%
  • 11,0%
  • Seguretat
  • 26.000,0 €  (262,7 €)
  • -75,1%
  • 0,1%
  • Estudis i treballs tècnics
  • 130.953,4 €  (1.322,9 €)
  • 589,2%
  • 0,7%
  • Serveis de recaptació a favor de l’entitat
  • 130.000,0 €  (1.313,3 €)
  • 0,0%
  • 0,7%
  • Altres feines fetes per empreses i professionals
  • 1.363.650,3 €  (13.775,6 €)
  • 20,9%
  • 7,8%
  • Indemnitzacions per raó del servei
  • 9.600,0 €  (97,0 €)
  • -40,0%
  • 0,1%
  • Dietes
  • 8.600,0 €  (86,9 €)
  • -42,7%
  • 0,0%
  • Dels membres dels òrgans de govern
  • 8.400,0 €  (84,9 €)
  • -44,0%
  • 0,0%
  • Del personal directiu
  • 100,0 €  (1,0 €)
  • 0,0%
  • Del personal no directiu
  • 100,0 €  (1,0 €)
  • 0,0%
  • Altres indemnitzacions
  • 1.000,0 €  (10,1 €)
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Treballs fets per administracions públiques i altres entitats públiques
  • 15.000,0 €  (151,5 €)
  • 0,0%
  • 0,1%
  • Despeses financeres
  • 0,0 € 
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Transferències corrents
  • 335.786,8 €  (3.392,1 €)
  • -2,2%
  • 1,9%
  • A entitats locals
  • 162.262,7 €  (1.639,2 €)
  • -1,0%
  • 0,9%
  • A diputacions, consells o cabildos insulars
  • 5.495,4 €  (55,5 €)
  • 0,0%
  • A comarques
  • 141.067,3 €  (1.425,1 €)
  • 0,0%
  • 0,8%
  • A consorcis
  • 15.700,0 €  (158,6 €)
  • -31,5%
  • 0,1%
  • A famílies i institucions sense ànim de lucre
  • 173.524,2 €  (1.752,9 €)
  • -2,7%
  • 1,0%
  • Fons de contingència i altres imprevistos
  • 0,0 € 
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Inversions reals
  • 3.278.523,0 €  (33.119,7 €)
  • 387,1%
  • 18,6%
  • Inversió nova en infraestructures i béns destinats a l’ús general
  • 6.404,7 €  (64,7 €)
  • 0,0%
  • Altres inversions noves en infraestructures i béns destinats a l’ús general
  • 6.404,7 €  (64,7 €)
  • 0,0%
  • Inversions de reposició d’infraestructures i béns destinats a l’ús general
  • 1.790.000,0 €  (18.082,6 €)
  • 536,2%
  • 10,2%
  • Altres inversions de reposició en infraestructures i béns destinats a l’ús general
  • 1.790.000,0 €  (18.082,6 €)
  • 536,2%
  • 10,2%
  • Inversió nova associada al funcionament operatiu dels serveis
  • 270.933,5 €  (2.737,0 €)
  • 106,9%
  • 1,5%
  • Edificis i altres construccions
  • 171.816,9 €  (1.735,7 €)
  • 5.999,5%
  • 1,0%
  • Maquinària, instal·lacions tècniques i utillatge
  • 45.192,7 €  (456,5 €)
  • -63,0%
  • 0,3%
  • Mobiliari
  • 46.800,0 €  (472,8 €)
  • 0,3%
  • Equips per a processos d’informació
  • 7.123,9 €  (72,0 €)
  • 533,9%
  • 0,0%
  • Inversió de reposició associada al funcionament operatiu de serveis
  • 1.009.469,3 €  (10.197,7 €)
  • 1.428,8%
  • 5,7%
  • Edificis i altres construccions
  • 660.460,0 €  (6.672,0 €)
  • 6.504,6%
  • 3,8%
  • Maquinària, instal·lacions tècniques i utillatge
  • 155.646,0 €  (1.572,3 €)
  • 422,1%
  • 0,9%
  • Altres inversions de reposició associades al funcionament operatiu de serveis
  • 193.363,3 €  (1.953,4 €)
  • 637,5%
  • 1,1%
  • Despeses en inversions de caràcter immaterial
  • 201.715,5 €  (2.037,7 €)
  • 3,6%
  • 1,1%
  • Despeses en inversions de caràcter immaterial
  • 1.168,5 €  (11,8 €)
  • 0,0%
  • 0,0%
  • Despeses en aplicacions informàtiques
  • 200.547,0 €  (2.025,9 €)
  • 3,6%
  • 1,1%
  • Transferències de capital
  • 28.362,5 €  (286,5 €)
  • -15,0%
  • 0,2%
  • A famílies i institucions sense ànim de lucre
  • 28.362,5 €  (286,5 €)
  • -15,0%
  • 0,2%
  • Actius financers
  • 20.000,0 €  (202,0 €)
  • 0,0%
  • 0,1%
  • Concessió de préstecs fora del sector públic
  • 20.000,0 €  (202,0 €)
  • 0,0%
  • 0,1%
  • Préstecs a curt termini (desenvolupament per sectors)
  • 20.000,0 €  (202,0 €)
  • 0,0%
  • 0,1%
  • Passius financers
  • 0,0 € 
  • 0,0%
  • 0,0%
Partida
Quantitat executada (% del pressupost)
  • Seguretat i mobilitat
  • 1.155.132,1 €  (37,9%)
  • Urbanisme i infraestructures
  • 892.456,0 €  (30,7%)
  • Administracions públiques
  • 568.410,2 €  (23,2%)
  • Educació
  • 614.851,5 €  (32,2%)
  • Neteja i residus
  • 625.714,1 €  (34,5%)
  • Sanitat i serveis socials
  • 147.525,9 €  (10,2%)
  • Cicle de l’aigua
  • 372.939,3 €  (29,3%)
  • Esport
  • 399.756,8 €  (36,8%)
  • Cultura
  • 187.886,4 €  (25,8%)
  • Medi ambient
  • 108.595,4 €  (20,9%)
  • Festes
  • 45.560,8 €  (16,6%)
  • Comerç i economia
  • 16.630,8 €  (21,1%)
  • Habitatge
  • 16.163,6 €  (34,9%)
  • Deute
  • 0,0 € 
  • Transport públic
  • 0,0 € 
Partida
Quantitat executada (% del pressupost)
  • Serveis públics bàsics
  • 2.446.973,9 €  (29,1%)
  • Seguretat i mobilitat ciutadana
  • 402.315,1 €  (13,2%)
  • Seguretat i ordre públic
  • 690.808,8 €  (36,9%)
  • Ordenació del trànsit i de l’estacionament
  • 228.542,0 €  (22,9%)
  • Mobilitat urbana
  • 20.466,1 €  (19,4%)
  • Servei de prevenció i extinció d’incendis
  • 25.354,9 €  (35,1%)
  • Habitatge i urbanisme
  • 192.966,4 €  (32,7%)
  • Urbanisme: Planejament, gestió, execució i disciplina urbanística
  • 51.761,1 €  (18,7%)
  • Habitatge
  • 10.605,9 €  (22,9%)
  • Conservació i rehabilitació de l’edificació
  • 10.050,2 €  (21,7%)
  • Vies públiques
  • 31.506,0 €  (11,8%)
  • Pavimentació de les vies públiques
  • 50.997,0 €  (19,1%)
  • Benestar comunitari
  • 1.101.085,8 €  (25,9%)
  • Clavegueram
  • 102.106,8 €  (11,3%)
  • Abastament domiciliari d’aigua potable
  • 59.076,8 €  (16,0%)
  • Recollida, gestió i tractament de residus
  • 350.110,0 €  (22,2%)
  • Recollida de residus
  • 165.999,6 €  (17,7%)
  • Gestió dels residus sòlids urbans
  • 123.825,0 €  (25,4%)
  • Tractament dels residus
  • 34.137,4 €  (22,5%)
  • Neteja viària
  • 78.311,9 €  (33,1%)
  • Cementiri i serveis funeraris
  • 172.137,5 €  (34,1%)
  • Enllumenat públic
  • 147.840,0 €  (22,4%)
  • Medi ambient
  • 78.458,9 €  (15,1%)
  • Administració general del medi ambient
  • 20.009,4 €  (13,1%)
  • Parcs i jardins
  • 106.534,3 €  (35,2%)
  • Protecció i millora del medi ambient
  • 21.763,0 €  (33,9%)
  • Actuacions de protecció i promoció social
  • 160.594,9 €  (23,3%)
  • Altres prestacions econòmiques a favor d’empleats
  • 1.638,0 €  (27,3%)
  • Altres prestacions econòmiques a favor d’empleats
  • 2.244,0 €  (37,4%)
  • Serveis socials i promoció social
  • 168.137,2 €  (25,0%)
  • Assistència social primària
  • 123.076,4 €  (18,3%)
  • Foment de l’ocupació
  • 2.172,1 €  (20,3%)
  • Foment de l’ocupació
  • 2.589,4 €  (24,2%)
  • Producció de béns públics de caràcter preferent
  • 810.282,4 €  (20,0%)
  • Sanitat
  • 20.538,7 €  (38,8%)
  • Protecció de la salubritat pública
  • 18.103,7 €  (34,2%)
  • Educació
  • 700.778,0 €  (36,7%)
  • Administració general d’educació
  • 40.717,6 €  (15,7%)
  • Funcionament de centres docents d’ensenyament infantil i primària i educació especial
  • 334.837,4 €  (29,3%)
  • Funcionament de centres docents d’ensenyament secundari
  • 1.059,0 €  (35,3%)
  • Serveis complementaris d’educació
  • 112.467,6 €  (22,3%)
  • Cultura
  • 154.416,5 €  (15,4%)
  • Administració general de cultura
  • 86.764,2 €  (30,3%)
  • Biblioteques i arxius
  • 21.386,9 €  (11,0%)
  • Biblioteques públiques
  • 46.128,7 €  (31,4%)
  • Arxius
  • 6.557,7 €  (13,8%)
  • Equipaments culturals i museus
  • 309,9 €  (11,0%)
  • Promoció cultural
  • 46.308,2 €  (33,9%)
  • Instal·lacions d’ocupació dels temps lliure
  • 42.462,0 €  (39,3%)
  • Festes populars i festejos
  • 80.692,1 €  (29,4%)
  • Esport
  • 245.502,8 €  (22,6%)
  • Administració general d’esports
  • 57.361,8 €  (12,3%)
  • Promoció i foment de l’esport
  • 72.540,0 €  (37,2%)
  • Instal·lacions esportives
  • 108.359,6 €  (25,5%)
  • Actuacions de caràcter econòmic
  • 274.434,8 €  (15,4%)
  • Comerç, turisme i petites i mitjanes empreses
  • 9.852,3 €  (12,5%)
  • Administració general de comerç, turisme i pimes
  • 7.750,2 €  (18,1%)
  • Comerç
  • 7.202,0 €  (27,7%)
  • Informació i promoció turística
  • 2.150,0 €  (21,5%)
  • Infraestructures
  • 227.663,7 €  (16,3%)
  • Administració general d’infraestructures
  • 289.118,9 €  (20,7%)
  • Altres actuacions de caràcter econòmic
  • 89.196,1 €  (29,1%)
  • Societat de la informació
  • 62.222,7 €  (20,3%)
  • Actuacions de caràcter general
  • 778.920,8 €  (29,4%)
  • Òrgans de govern
  • 73.106,9 €  (28,9%)
  • Òrgans de govern
  • 75.636,6 €  (29,9%)
  • Serveis de caràcter general
  • 212.234,3 €  (12,8%)
  • Administració general
  • 486.665,9 €  (33,5%)
  • Participació ciutadana
  • 4.620,0 €  (23,1%)
  • Atenció als ciutadans
  • 60.237,7 €  (32,5%)
  • Administració financera i tributària
  • 210.428,3 €  (28,5%)
  • Política econòmica i fiscal
  • 187.832,2 €  (39,8%)
  • Gestió del sistema tributari
  • 31.330,0 €  (24,1%)
  • Gestió del patrimoni
  • 51.288,2 €  (37,6%)
  • Deute públic
  • 0,0 € 
Partida
Quantitat executada (% del pressupost)
  • Despeses de personal
  • 781.156,2 €  (11,5%)
  • Òrgans de govern i personal directiu
  • 44.575,0 €  (26,6%)
  • Retribucions bàsiques i altres remuneracions dels membres dels òrgans de govern
  • 24.633,5 €  (14,7%)
  • Retribucions bàsiques
  • 64.684,0 €  (38,6%)
  • Personal funcionari
  • 961.290,8 €  (39,5%)
  • Retribucions bàsiques
  • 123.902,7 €  (15,4%)
  • Sous del grup A1
  • 58.501,5 €  (30,4%)
  • Sous del grup A2
  • 6.396,7 €  (13,4%)
  • Sous del grup B
  • 0,1 €  (13,6%)
  • Sous del grup C1
  • 65.395,8 €  (19,7%)
  • Sous del grup C2
  • 56.015,0 €  (24,1%)
  • Retribucions complementàries
  • 434.965,7 €  (26,7%)
  • Complement de destinació
  • 52.261,8 €  (13,9%)
  • Complement específic
  • 361.508,4 €  (31,3%)
  • Altres complements
  • 36.108,8 €  (36,8%)
  • Personal laboral
  • 782.583,3 €  (33,5%)
  • Laboral fix
  • 359.517,9 €  (15,6%)
  • Retribucions bàsiques
  • 131.069,1 €  (12,5%)
  • Hores extraordinàries
  • 4.907,1 €  (31,1%)
  • Altres remuneracions
  • 272.859,6 €  (22,0%)
  • Laboral temporal
  • 10.510,2 €  (33,4%)
  • Incentius al rendiment
  • 88.709,6 €  (35,8%)
  • Productivitat
  • 54.784,3 €  (29,3%)
  • Gratificacions
  • 14.230,7 €  (23,4%)
  • Quotes, prestacions i despeses socials a càrrec de l’ocupador
  • 496.741,6 €  (30,9%)
  • Quotes socials
  • 315.132,5 €  (19,8%)
  • Seguretat Social
  • 324.681,9 €  (20,4%)
  • Despeses socials del personal
  • 2.752,0 €  (17,2%)
  • Formació i perfeccionament del personal
  • 3.620,0 €  (36,2%)
  • Altres despeses socials
  • 1.980,0 €  (33,0%)
  • Despeses corrents en béns i serveis
  • 954.831,1 €  (13,4%)
  • Arrendaments i cànons
  • 16.862,6 €  (13,0%)
  • Arrendaments maquinària, instal·lació i utillatge
  • 1.955,0 €  (39,1%)
  • Arrendaments de material de transport
  • 15.570,7 €  (24,5%)
  • Arrendaments de mobiliari i estris
  • 11.236,1 €  (37,5%)
  • Arrendaments d’equips per a processos d’informació
  • 6.079,9 €  (36,3%)
  • Cànons
  • 3.120,5 €  (21,6%)
  • Reparacions, manteniment i conservació
  • 206.419,9 €  (13,9%)
  • Infraestructures i béns naturals
  • 154.295,0 €  (16,1%)
  • Edificis i altres construccions
  • 36.905,8 €  (14,3%)
  • Maquinària, instal·lacions tècniques i utillatge
  • 1.803,2 €  (32,3%)
  • Elements de transport
  • 15.602,4 €  (39,4%)
  • Mobiliari
  • 1.843,2 €  (19,2%)
  • Equips per a processos d’informació
  • 12.404,4 €  (29,5%)
  • Altre immobilitzat material
  • 47.235,9 €  (27,5%)
  • Material, subministraments i d’altres
  • 1.711.712,5 €  (31,2%)
  • Material d’oficina
  • 3.969,0 €  (21,0%)
  • Ordinari no inventariable
  • 3.743,0 €  (39,4%)
  • Premsa, revistes, llibres i altres publicacions
  • 2.686,2 €  (36,3%)
  • Material informàtic no inventariable
  • 370,0 €  (18,5%)
  • Subministraments
  • 223.573,3 €  (17,1%)
  • Energia elèctrica
  • 193.598,5 €  (25,1%)
  • Aigua
  • 12.308,5 €  (23,9%)
  • Gas
  • 65.045,4 €  (31,9%)
  • Combustibles i carburants
  • 42.641,1 €  (30,7%)
  • Vestuari
  • 4.983,5 €  (15,4%)
  • Productes alimentaris
  • 324,0 €  (32,4%)
  • Subministrament de recanvis de maquinària, utillatge i elements de transport
  • 14.065,1 €  (17,5%)
  • Altres subministraments
  • 9.499,7 €  (33,8%)
  • Comunicacions
  • 7.773,5 €  (10,9%)
  • Serveis de telecomunicacions
  • 24.490,4 €  (39,3%)
  • Postals
  • 2.943,0 €  (32,7%)
  • Primes d’assegurances
  • 14.575,5 €  (21,8%)
  • Tributs
  • 656,0 €  (32,8%)
  • Tributs estatals
  • 472,0 €  (23,6%)
  • Despeses diverses
  • 168.508,4 €  (38,4%)
  • Atencions protocol·làries i representatives
  • 1.755,0 €  (35,1%)
  • Publicitat i propaganda
  • 9.094,7 €  (29,0%)
  • Publicació en diaris oficials
  • 994,0 €  (14,2%)
  • Jurídics, contenciosos
  • 597,0 €  (19,9%)
  • Activitats culturals i esportives
  • 67.415,8 €  (23,6%)
  • Altres despeses diverses
  • 38.449,1 €  (36,0%)
  • Treballs fets per altres empreses i professionals
  • 809.285,9 €  (22,6%)
  • Neteja i higiene
  • 196.891,4 €  (10,2%)
  • Seguretat
  • 4.368,0 €  (16,8%)
  • Estudis i treballs tècnics
  • 31.952,6 €  (24,4%)
  • Serveis de recaptació a favor de l’entitat
  • 29.250,0 €  (22,5%)
  • Altres feines fetes per empreses i professionals
  • 480.004,9 €  (35,2%)
  • Indemnitzacions per raó del servei
  • 3.676,8 €  (38,3%)
  • Dietes
  • 1.522,2 €  (17,7%)
  • Dels membres dels òrgans de govern
  • 2.553,6 €  (30,4%)
  • Del personal directiu
  • 18,3 €  (18,3%)
  • Del personal no directiu
  • 34,9 €  (34,9%)
  • Altres indemnitzacions
  • 235,0 €  (23,5%)
  • Treballs fets per administracions públiques i altres entitats públiques
  • 1.800,0 €  (12,0%)
  • Despeses financeres
  • 0,0 € 
  • Transferències corrents
  • 129.613,7 €  (38,6%)
  • A entitats locals
  • 42.675,1 €  (26,3%)
  • A diputacions, consells o cabildos insulars
  • 1.368,4 €  (24,9%)
  • A comarques
  • 53.182,4 €  (37,7%)
  • A consorcis
  • 3.846,5 €  (24,5%)
  • A famílies i institucions sense ànim de lucre
  • 29.152,1 €  (16,8%)
  • Fons de contingència i altres imprevistos
  • 0,0 € 
  • Inversions reals
  • 1.268.788,4 €  (38,7%)
  • Inversió nova en infraestructures i béns destinats a l’ús general
  • 1.921,4 €  (30,0%)
  • Altres inversions noves en infraestructures i béns destinats a l’ús general
  • 1.780,5 €  (27,8%)
  • Inversions de reposició d’infraestructures i béns destinats a l’ús general
  • 408.120,0 €  (22,8%)
  • Altres inversions de reposició en infraestructures i béns destinats a l’ús general
  • 307.880,0 €  (17,2%)
  • Inversió nova associada al funcionament operatiu dels serveis
  • 70.984,6 €  (26,2%)
  • Edificis i altres construccions
  • 31.098,9 €  (18,1%)
  • Maquinària, instal·lacions tècniques i utillatge
  • 17.173,2 €  (38,0%)
  • Mobiliari
  • 14.040,0 €  (30,0%)
  • Equips per a processos d’informació
  • 2.016,0 €  (28,3%)
  • Inversió de reposició associada al funcionament operatiu de serveis
  • 275.585,1 €  (27,3%)
  • Edificis i altres construccions
  • 208.705,4 €  (31,6%)
  • Maquinària, instal·lacions tècniques i utillatge
  • 36.109,9 €  (23,2%)
  • Altres inversions de reposició associades al funcionament operatiu de serveis
  • 57.815,6 €  (29,9%)
  • Despeses en inversions de caràcter immaterial
  • 53.252,9 €  (26,4%)
  • Despeses en inversions de caràcter immaterial
  • 331,8 €  (28,4%)
  • Despeses en aplicacions informàtiques
  • 79.617,2 €  (39,7%)
  • Transferències de capital
  • 10.465,8 €  (36,9%)
  • A famílies i institucions sense ànim de lucre
  • 4.452,9 €  (15,7%)
  • Actius financers
  • 3.340,0 €  (16,7%)
  • Concessió de préstecs fora del sector públic
  • 6.660,0 €  (33,3%)
  • Préstecs a curt termini (desenvolupament per sectors)
  • 7.960,0 €  (39,8%)
  • Passius financers
  • 0,0 € 
Ecologista

Les polítiques de medi ambient creixent aquest 2023. L’administració general del medi ambient augmenta un 11,1%, fins als 122.033 euros, entre altres aspectes per vetllar pels parcs naturals que envolten el municipi, amb actuacions previstes sobretot en relació amb el parc de Sant Llorenç del Munt i de l’Obac i l’entorn del castell de Montboc. De fet, les polítiques de protecció i millora del medi ambient sumen 222.395 euros, més del doble que l’any anterior.

La recollida, gestió i tractament de residus puja també, un 4,9%, fins als 1,4 milions, amb polítiques previstes per reforçar la reducció i el reciclatge de residus.

Tanca
Cultural:

El pressupost cultural de Santa Coloma de Cervelló és dels que més creix, fins a un 70%, i frega el milió d’euros. En concret, suma partides per un valor global de 956.688 euros, gairebé un de cada deu del total de despeses previstes. Aquest ascens s’explica, en bona part, per la inversió de 368.778 euros a la Biblioteca Pilarín Bayés, per a la substitució del sistema de climatització, finançada amb una subvenció de la Diputació de Barcelona.

En total, els recursos per a la Biblioteca pugen fins a 498.984 euros, més de la meitat del pressupost en cultura. Tot i això, també s’hi inclouen 126.798 euros per a festes populars, dels quals 77.653 per a activitats culturals i 19.000 euros en aportacions a entitats culturals, així com 36.057 euros per a protecció i gestió del patrimoni.

Igualment, el pressupost preveu 18.850 euros per a promoció cultural. Gairebé la meitat d’aquests, per a subvencions a entitats i 6.850 euros més, en aportacions directes. El Centre Cívic Can Baruta té reservats 4.200 euros en reformes i s’ha inclòs una partida per a l’adequació del Casal de Cesalpina.

Tanca
Pare/mare:

Les partides d’educació concentren un de cada deu euros del pressupost municipal, ja que arriben als 1.026.511 euros. La meitat d’aquests es destinen a educació infantil, amb 510.125 euros, per també se’n reserven 299.241 per al manteniment, neteja i funcionament d’escoles i 96.925 per a vigilància del compliment de l’escolaritat obligatòria. Amb aquests recursos, es consolida l’obertura de la sisena aula a la Llar d’Infants Municipal Rojas Feliu durant tot l’any i s’incrementen les aportacions municipals a les associacions de famílies d’alumnes de les escoles Pla de les Vinyes i Colònia Güell.

Els espais comunitaris també guanyen pes i el pressupost inclouen 326.341 euros per a parcs i jardins, un 5,7% més que l’any anterior. Aquesta partida es destinarà sobretot per a la seva conservació (287.840 euros), però també es contempla una partida oberta per la inversió de jocs inclusius als parcs infantils que preveu el Pla d’Actuació Municipal.

Igualment, els comptes reforcen les polítiques de suport a les famílies amb dificultat, ja que es duplica la partida d’ajuts per a les despeses de la llar, fins als 20.000 euros. També hi ha 18.000 euros per a beques socials, 5.153 euros en beques per a suport a la mobilitat equitativa, 3.000 euros per a beques menjador a la llar d’infants, una altra partida oberta per a beques per a la pràctica esportiva i una altra per a ajuts excepcionals per a l’habitatge i enfront de desnonaments.

Tanca
Joves:

Els pressupostos municipals incorporen nombroses partides pensades per a la gent jove o per resoldre les problemàtiques que més l’afecta. Les polítiques de joventut s’emporten 150.087 euros, especialment per a dinamització (69.000 euros) i per a activitats (21.500 euros). Igualment, un dels objectius estratègics, el Pla Local de Joventut, compta amb 8.540 euros reservats per al seu impuls.

Els comptes també preveuen una partida oberta per a polítiques de suport a l’habitatge, així com permetran finançar beques per cursar estudis postobligatoris (5.000 euros). El jovent, un col·lectiu amb nivells d’atur elevat, també es beneficiarà dels 150.639 euros previstos per a foment de l’ocupació, el qual destina la major part d’aquesta quantitat a un pla d’ocupació de l’Ajuntament (87.783 euros).

Per altra banda, s’inclou 126.798 euros per a festes populars, un 18,5% més que l’any anterior, una partida que inclou 77.653 per a activitats culturals, a més d’aportacions a diverses entitats.

Igualment, els i les joves decidiran per quart any, a través dels pressupostos participatius Pasta Jove, a quines activitats es destinen 11.000 euros. El 2024, 119 joves van proposar i votar 26 propostes, entre les quals van triomfar el festival de música urbana Bat Festival, la Santa Farra, l’Esquiada Jove, la sortida al Waterworld, el Curs de Monitores de Lleure i l’Inflables Race.

Tanca
Gent gran:

Les partides específiques per a gent gran sumen 39.233 euros, sobretot dedicades a la conservació i neteja dels casals de gent gran (17.007 euros) i per organitzar-hi activitats (14.826 euros). Tot i això, també es preveu col·laborar amb 2.000 euros per a les activitats de festa major destinades a aquest col·lectiu.

Igualment, els serveis socials al municipi es reforcen, amb 549.161 euros, per a actuacions sovint destinades a garantir la qualitat de vida de la gent gran. En concret, 100.469 euros es destinen al conveni amb el Consell Comarcal per al servei d’atenció domiciliària i 11.000 més, per al transport adaptat. Encara 19.500 euros més seran l’aportació municipal a la Diputació de Barcelona per al servei de teleassistència.

Tanca
Esportista:

Les partides per a l’àmbit de l’esport creixen molt en el pressupost del 2025, un 36%, fins als 613.308 euros. En part, aquest increment s’explica per la instal·lació de plaques fotovoltaiques a la coberta del Pavelló Poliesportiu, una obra que té reservats 168.024 euros i que es finança amb el suport de la Diputació de Barcelona.

En total, els recursos per a instal·lacions esportives sumen 484.765 euros, dels quals 126.347 són per a les activitats i serveis ordinaris del Pavelló. A banda, els comptes inclouen 42.139 euros per a promoció i foment de l’esport, la gran majoria per a activitats esportives i 7.600 euros en aportacions a entitats esportives.

El pressupost també incorpora partides obertes per a la coberta de les grades del camp de futbol i per instal·lar-hi plaques fotovoltaiques, dues inversions previstes al Pla d’Actuació Municipal. Així mateix, contempla beques per a la pràctica esportiva per a persones amb risc d’exclusió social.

Tanca
Usuari viari:

Les actuacions per millorar la mobilitat i l’espai públic surten reforçats amb el pressupost municipal. L’àmbit amb més recursos, l’urbanisme, creix un 12%, fins als 1.033.892 euros, quantitat que representa un de cada deu euros de la despesa total. Entre les actuacions previstes, hi ha 75.000 euros per a la substitució del verd urbà per vegetació amb menys consum d’aigua, 34.201 euros per a pavimentació de les vies públiques i una partida oberta per recuperar l’espai natural de l’antic camí de la riera de Can Via.

A banda, els comptes inclouen 345.735 euros per a neteja viària, un 11% més que l’any anterior, i 127.369 euros per a enllumenat públic. L’ordenació del trànsit i l’estacionament té reservats 18.423 euros, la majoria dels quals per millorar la senyalització viària, tot i que aquesta partida podria créixer, ja que es preveu destinar-hi més recursos per elaborar un estudi d’aparcaments al municipi.

Tanca
Emprenedor:

Les actuacions de caràcter econòmic de l’Ajuntament, per millorar el funcionament dels negocis locals creixen un 3%, fins als 1,6 milions d’euros, entre les quals destaquen esdeveniments com la fira de productes locals o la jornada de botigues al carrer, així com la renovació de la targeta d’ajudes a la ciutadania per a compres de proximitat.

A dins d’aquesta partida, pel que fa a la partida de desenvolupament empresarial, la despesa prevista és de 8.000 euros (un 32,2% menys) i la d’informació i promoció turística es multiplica gairebé fins a quatre, fins als 5.320 euros.

Tanca